Kuvayi Milliye Destanıyla Devleşti

Kuvayi Milliye Destanıyla Devleşti

 

    Samsun Sanat Tiyatrosu Sanatçısı Yaşar GÜNDEM sergilediği tek kişilik gösteriyle bir kez daha sahnede devleşti.

    Saat 19.30’da Gerze Belediyesi Sedat IŞIDI Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen oyuna ilgi yoğun olurken YAŞAR GÜNDEM; Nazım HİKMET’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941 yılında bitirdiği Kuvayı Milliye Destanı’nı oynadı.

    Oyunun hikayesini anlatmaya gelirsek; Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı bağlar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.

    Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan… İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye’de Türk dilini.

    Halkevi Gerze şubesi tarafından düzenlenen ve milli duyguların zirveye çıktığı oyunda Yaşar GÜNDEM performansıyla izleyiciler tarafından alkış yağmuruna tutulurken, oyunun sonunda kendisini izlemeye gelen seyircilere teşekkür etti.


gerze fotoğrafları