BAŞKAN ŞENSOY’UN HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN ŞENSOY’UN HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ MESAJI

 

     ”Medeniyet, hayvanları dışlamaz. Hayvanlara şiddet uygulanan bir yerde uygarlık geriler, ilkellik baş gösterir. Bir yavru kediyi, minicik bir kuşu, bir küçük köpeği anlamayan, insanı hiç anlayamaz. Hayvanların “ağzı var dili yok” deriz. Bir bakıma doğrudur. Fakat sevgiye, dostluğa zarafetle, sadakatle karşılık verirler. Savunmasız bir canlıya merhamet ve şefkat göstermeyenler, insan ilişkilerinde de vicdanlı davranamazlar. Hayvanlar karşısında belirginleşmeyen insanlık, toplum içinde, aile içinde de ortaya çıkmaz.

      Hepimiz, çocukluğumuzda, yüzyıllar öncesine ait La Fontaine ve Ezop masallarıyla büyüdük. Bunlar, hayvanların birer insan gibi konuştukları, yaşadıkları masallardır. Binlerce yıl boyunca aslanı, leyleği, ağustos böceğini, kediyi, kargayı, karıncayı, tilkiyi adeta bir insan gibi tanıdık. Onların huylarını, hayatlarını, masalların renkli, heyecanlı dünyasından öğrendik. Bu masallar bize hayvanları sevdirdi. Bütün kültürlerde, hayvanlar hem gündelik hayatımızda, hem hikayelerde insanlara yoldaşlık ederler.


    Dikkat edersek, dünyayı değiştiren büyük insanların da hayvanlarla barışık oldukların görürüz. Sevgili Peygamberimiz kedileri severdi. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün köpeği, “Foks” vardı. Yaşadığımız şehirde, bu coğrafyada bizler daha ziyade kedilerle, kuşlar, büyükbaş hayvanlar ve köpeklerle bir aradayız. Bu güzel hayvanlar bizden şefkat bekliyorlar. Onlardan yüz çevirmeyelim. Unutmayalım ki onlara gösterdiğimiz sevgi, bulunduğumuz çevreye ve dünyamıza duyduğumuz saygıdır.


    Biz, Gerze Belediyesi olarak bugüne dek 100’lerce sokak hayvanını aşıladık, kısırlaştırdık ve hasta, yaralı olanları tedavi ettik. İlçe mücavir alan dışındaki dostlarımıza kadar yardım elimizi uzattık.Sokaklarımızdaki hayvanların kulaklarında plastik küpeler bulunuyor. Bu, onların aşılı ve zararsız olduklarını gösterir.
Çok şükür, Gerze’mizde hayvanların dost oldukları biliniyor. Yine de daha duyarlı, daha sevecen ve koruyucu olabiliriz. Bir kediyi kucaklamak, bir köpeğin başın okşamak, onlara yiyecek, su vermek insanlığımızı pekiştirir.

    Bu duygu ve düşüncelerle; 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün, hayvan sevgimizi ve hayvanları koruma bilincimizi artırmasını diliyorum.”

Cevat ŞENSOY

Gerze Belediye Başkanı


gerze fotoğrafları
Whatsapp Hattı
yasal kayıt, pasaport kaydı