LÜTFEN, AMACINA UYGUN KULLANALIM

LÜTFEN, AMACINA UYGUN KULLANALIM

 

    Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçemizde belirli noktalarda konuşlandırılan Atık Yağ Bidonları ve Geri Dönüşüm Kafeslerinin yanlış amaçla kullanılması maalesef istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine sebebiyet veriyor.

    Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

    Bizler de, doğasını, yeşilini ve mavisini seven bir anlayışla çıktığımız hizmet yolunda Sıfır Atığa önem vererek bir çok girişimde bulunmaktayız.Bunlara örnek verirsek, ilçemizde faaliyet sürdüren Yalı Geri Dönüşümle birlikte geçtiğimiz Eğitim-Öğretim yılında okullarımıza ziyaret ederek öğrencilerimizle geri dönüşümün faydalarını anlatmayı sayabiliriz.Çocuklarımıza küçük yaşlarda aşıladığımız bu bilinci yaptığımız projeler ve reklamlarla da destekleyerek sosyal bilinç oluşturmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.

    Sıfır Atık, yeryüzünde vazgeçilmez bir unsur olmaklar beraber içerisinde de bir çok avantajı göz önüne sermektedir.

    Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

    Verimliliğin artması,

    Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,

    İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

    Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,

    Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,

    Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

    Gerek insan sağlığı, gerekse ilçemiz için faydaları saymakla bitmeyecek olan Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçemizde konuşlandırılan Atık Yağ Bidonları ve Geri Dönüşüm Kafeslerinin amacına uygun şekilde kullanılmasını rica eder, sağlıklı günler dileriz.


gerze fotoğrafları
Whatsapp Hattı